Szolgáltatások

Iskolakészültségi szint felmérése

Mi történik egy iskolakészültségi vizsgálaton?

  • Először a szülővel beszélgetünk, amely során feltérképezzük a gyermeke addigi élettörténetét, és megkérdezzük dilemmáiról, gondolatairól az iskolakezdéssel kapcsolatban.
  • Ezt követően a gyermekkel - kétszemélyes helyzetben - játékos formában, főként asztalhoz ülve vizsgáljuk azokat a területeket, amelyek elengedhetetlenek a sikeres iskolakezdéshez: emlékezet, figyelem, kommunikáció, gondolkodási funkciók, tájékozódás és tájékozottság, finommozgás, egyensúly, feladattudat, szociális érettség.
  • A vizsgálatot követően ismertetjük a szülővel az eredményeinket, elmondjuk szakmai tapasztalatunkat, esetleg további javaslatokat teszünk, ha azt indokoltnak látjuk.

Tanulási problémák hátterének feltérképezése

Mikor érdemes hozzánk fordulni? 

  • Ha szülőként azt tapasztalja, hiába fektet sok energiát gyermeke (és Ön) a tanulásba, még sincs eredménye. Azt látja, a tanulási idő alatt gyermeke figyelme csapongó, nem tud koncentrálni.

  • Sokat gyakorolják az olvasást, mégsem sikerül gördülékenyen összeolvasni a szavakat, a szavakat mondatokká fűzni. Esetleg nem is érti meg, mit olvas.

  • Helyesírásban lemaradnak az ékezetek, ahol kettőzni kellene a mássalhangzókat, ott csak egyet ír; fonetikusan írja le a hallottakat és nem alkalmazza a szóelemző írásmód elvét, vagy a tanult helyesírási szabályokat.

  • Számolásban a tízes, húszas átlépés megakasztja, a számegyenesen nem igazodik el, a fejben végzett műveleteket lassan végzi, ujjain számlál, holott már a százas számkörben mozognak. Többször megtanulták a szorzótáblát, még sem tudja felidézni. Nem érti a szöveges példákat, nem tudja a megfelelő műveletet kiválasztani hozzá.

Ezek a tanulási korlátok akadályozzák őt a megfelelő eredmények elérésében. Elveszti tanulási kedvét, veszekedések árán végzi csak el iskolai teendőit. Önbizalma gyengül, nem hiszi el magáról, hogy képes lenne jobb eredményt elérni.

Ezekben az esetekben érdemes lehet komplex gyógypedagógiai vizsgálattal kideríteni, mi az oka a tapasztalt nehézségeknek. Állunk rendelkezésükre!  A vizsgálat időtartama kb. 90 perc, kiegészülve a szülővel történő konzultációval.

Egyéni fejlesztés

  • Akadozik gyermeke olvasása?
  • Helyesírásban lát nála nehézséget?
  • Túl bonyolult, esetleg érthetetlen számára a matematika? Megakad a szöveges feladatokkal?
  • Nehezebben koncentrál? Elkalandozik figyelme?
  • Gyorsan felejt?

Ezt a foglalkozást olyan alsó tagozatos gyermekeknek ajánljuk, akiknek nehézséget jelent az órára való felkészülés és az azon való sikeres szereplés. A foglalkozásokon igyekszünk egyénre szabottan is fókuszálni a gyermek hiányosságaira. Célunk a minél eredményesebb tanulási folyamat elérése a gyermekeknél az értelmi képességek (figyelem, emlékezet, gondolkodás) gyógypedagógiai fejlesztésével. Ezt részben az aktuális tananyaghoz igazítjuk, részben viszont visszamegyünk addig a szintig, ami még jól működik, és onnan kezdünk építkezni. A foglalkozás 50 perces, heti egy alkalom. 

Várjuk azokat az alsó tagozatos gyerekeket, akiknek kisebb-nagyobb tanulási problémájuk van! Lehetőség van egyéni és két/három fős foglalkozásokra is.

Tükörtábla terápia

Sok esetben tapasztaljuk, hogy ha a gyermek tehetné, elkerülné az írást, mert nincs benne sikerélménye. Íráskor hamar megfájdul a keze, olvashatatlanul ír, olykor már saját maga sem tudja megfejteni, mit is akart a papírra vetni. Ezek a tünetek a motoros koordináció zavarára utalnak. Mit lehet tenni? A Tükörtábla-terápia erre kínál megoldást.

Örömmel értesítjük Önöket, hogy immár Győrben a Kistanonc Kuckóban is elérhető ez a speciális módszer, a Tükörtábla-terápia. Főként 8 évesnél idősebb korosztály jelentkezését várjuk, ahol a terápiát anyanyelvi fejlesztéssel kötjük egybe. A nagycsoportos óvodások esetében a grafomotoros fejlesztés részeként alkalmazzuk.

A terápia megkezdését minden esetben megelőzi egy egyéni felmérés, melynek időtartama kb. 60 perc.


Iskolaelőkészítő foglalkozás

A következő szeptemberben a most nagycsoportos óvodás gyermeke iskolát kezd? Bizonytalannak érzi még őt egy-két területen? Szeretné, ha magabiztosabban kezdené az első osztályt jövőre?

A gyermekek és készségszintjük megismerése után a heti foglalkozás témájával kapcsolatos fejlesztési tartalom kap teret a gyermek saját képességeihez igazítva, játékos formában végrehajtható feladatokkal.

A csoportos forma alkalmas a szociális képességek magasabb szintre juttatásához, az együttműködési képesség fejlesztéséhez, a türelem, empátia, elfogadás fejlesztéséhez is; ugyanakkor a gyermekek a már fentebb említett fejlesztéseket is maradéktalanul megkapják.

A foglalkozások alatt változatos munkaformák, tevékenységek során sokoldalú, harmonikus személyiségformálás, készségfejlesztés valósul meg, nagy hangsúlyt fektetünk a finommotorikára, grafomotorikára, de emellett a nagymozgásuk, egyensúlyuk fejlesztése is zajlik, illetve a gondolkodási funkciók erősítése, támogatása történik és segítünk abban, hogy a gyermekek magabiztosabban, felkészültebben, érettebben kezdhessék meg iskolás éveiket.

Igyekszünk minden képességterületet megcélozni: figyelmet, emlékezetet, szókincset, hallás utáni szövegértést, idői, téri tájékozódást, számolási készséget, logikai gondolkodást, de ezen túl a társakra való figyelést is - mindezt változatosan, játékosan, jó hangulatban.

Várjuk azokat a nagycsoportos gyerekeket, akik 2024. szeptember 1-én kezdik meg az első osztályt komplex iskola-előkészítő foglalkozásunkra! A foglalkozás heti egy alkalommal, mindig azonos időben zajlik, 50 perces.


Mozgás -és részképesség fejlesztés óvodásoknak

Ha gyermeke a nagymozgások, egyensúly, finommotorika, ritmuskészség, szem-kéz koordináció, figyelem, koncentráció, egyéb kognitív területen igényel támogatást, ajánljuk középső-nagycsoportosoknak szóló fejlesztésünket. Játékos formában, vidám, jó hangulatú foglalkozásainkon mindezeket a készségeket hatékonyan, könnyedén sajátítják el a kicsik, bizonyos esetekben ezen múlik a probléma -és szorongásmentes első évük az iskolában. A mikrocsoportos foglalkozás alkalmas a szociális, együttműködési készségek, a türelem, az empátia, elfogadás fejlesztéséhez is, a változatos tevékenységek során sokoldalú, harmónikus személyiségformálás, készségfejlesztés valósul meg.